![]() |
|
![]() |
|
|
DVM - digitalni univerzalni led voltmeter
Slika prikazuje tipično shemo za ICL7107 za merilno območje 200mV. Voltmeter predstavljen na tej strani je narejen po tej shemi, ima pa nekaj dodatkov in sprememb, vrednosti elementov za pravilno delovanje A/D pretvornika pa ostajajo nespremenjene, oziroma so take, kot jih predlaga proizvajalec tega A/D pretvornika. ICL7107 je obenem A/D pretvornik in gonilnik za led display. Obstajata dve različici ICL7107, ena ima na koncu CPL, druga pa RCPL. Slednja ima priključke zrcalno obrnjene, to pa je tudi vsa razlika, pa tudi težko je dobavljiv, zato je tiskano vezje načrtovano za CPL različico. Poleg vsega teksta napisanega na tej strani priporočam natančno branje data sheet-a, da ne boste za vsako malenkost pošiljali vprašanj na e-mail. Ker pri tem voltmetru ni več kaj novega ugotoviti, se je najbolje držati predlaganih vrednosti elementov.
Slika prikazuje shemo voltmetra na led display, napajanje vezja pa je +5V. Negativna napetost, ki je potrebna za pravilno delovanje, se ustvarja s pomočjo IC2, C6, D1, D2 in C7. Vezje za generiranje negativne napetosti je po principu delovanja enako kot je predlagano v data sheet-u, v tem primeru je namesto integriranega vezja 4009 uporabljen znani timer NE555 ali na kratko 555, uporabljen pa je zaradi tega ker je manjši od omenjenega 4009. Namesto 4009 se lahko uporabi tudi 4010, 4049 ali 4050. Uporabljeni 555 je vezan kot schmittov prožilnik, njegov izhod zmore 200mA toka, kar je še več kot zmore 5 vrat z buffer izhodi od 4009. Negativna napetost je nekje v mejah med 2,5V in 3,5V. Vrednosti elementov: R1 = 8K2 Vrednosti elementov veljajo za območje 200mV in za območje 2V, vrednosti pa so različne le za R2, C2 in R7. Za območje 200mV veljajo vrednosti napisane na prvem msetu, oziroma enake kot na tipični shemi. Za območje 2V pa veljajo vrednosti napisane na drugem mestu. Za R7 velja, da je za območje 200mV namesto upora vstavljena žična prevezava. Displayi, ki so uporabljeni so s skupno anodo, in imajo 10 priključkov, uporabljeni pa so lahko SA52-11GWA ali podobni, barva po želji. Jasno je, da ne obstajata samo dve merilni območji, ampak je možno ta merilna območja razširiti z ustreznimi predupori na vhodu voltmetra. Priporočam, da merilno območje 200mV uporabljate le za uporabo voltmetra kot ampermeter, za vse druge aplikacije pa raje uporabljajte območje 2V, tega pa po potrebi razširite na 20V območje oziroma 200V območje. Prikaz je 3 1/2 digit, kar pomeni da je maksimalen prikaz 1999 seveda z decimalno piko vključeno po želji. Decimalna pika je vezana preko upora R8 na maso. Prav tako ni nujno uporabiti 4 displaye, lahko jih uporabite samo 3 za prikaz 999, oziroma območje 100mV, 1V, 10V, 100V. Vhodni priključki IN HI in IN LO ne smejo biti priključeni na napetost ki je izven napajalnih vrednosti ICL7107. Vezje se od tipične aplikacije razlikuje tudi po vhodnem delu, saj sta na vhodu dva upora, ki ščitita vhod pred uničenjem v primeru priključitve previsoke napetosti.
Tiskano vezje Tiskano vezje je razdeljeno na dva dela (potrebno ga je prerezati), na prvem delu so bistveni elementi voltmetra, na drugem delu pa so displayi in predupor za decimalno piko. Ploščici sta prispajkani ena na dugo pod kotom 90st.
Montažna shema
Slike sestavljenega voltmetra. Voltmeter na slikah ima dodan še usmernik in regulator 5V, napajanje voltmetra je zato lahko AC/DC napetost 8-15V
Opis in slike vseh verzij voltmetra še sledijo in bodo dodane v kratkem. |